Крапельний полив помідорів
Крапельний полив є раціональним способом поливу сезонних культур. Ідеально підходить для поливу помідорів, що допомагає значно збільшити потенціал врожайності в порівнянні з традиційними методами поливу (полив зверху). Це можна пояснити тим фактом, що поживні речовини разом з водою подаються безпосередньо до кореневої системи куща, не покриваючи всю площу плантації, такий спосіб подачі води гарантує, що вся волога і поживні речовини витрачаються за призначенням.
Із застосуванням систем крапельного поливу стало реально досягти значних урожаїв, як у об'ємному, так і якісному вимірі. При застосуванні краплинного поливу врожайність помідорів зросла і може досягати різниці в 30% порівняно із застосуванням верхнього поливу. Значно скоротився відсоток неякісних або хворих плодів, покращився зовнішній вигляд та смакові якості, а також вміст вітамінів та мінералів у плодах. Це дані з досліджень, які проводились департаментом сільського господарства Аграрного університету Шері-Бангла, Бангладеш, у 2017 – 2018 роках. Ще одна особливість систем крапельного поливу полягає в тому, що такі системи не вимагають великого тиску води і відмінно працюють навіть при тиску в 0,5 бар, що дозволяє значно заощадити на транспортуванні води.
Доцільність організації крапельного поливу для помідорів
-
Економія води — системи краплинного поливу ефективніше використовують воду, оскільки вона подається безпосередньо до коріння рослин. Це дозволяє зменшити втрати води через не раціональне використання, виключає полив між рядами рослин, значно скорочує випаровування та забезпечує більш ефективне використання вологи.
-
Запобігання захворюванням — як відомо, помідори погано переносять верхній полив, а у разі, коли вода надходить безпосередньо до коріння, листя, колір і плоди рослин залишаються сухими. Цей фактор значно скорочує появи та поширення грибкових та бактеріальних захворювань, таких як борошниста роса та фітофтора.
-
Точніший контроль вологості ґрунту — крапельний полив дозволяє точно регулювати кількість води, що надходить до кожної рослини. Це особливо корисно у випадку, якщо на вашій плантації росте кілька сортів, що вимагають різну кількість води, або рослини знаходяться на різних стадіях розвитку.
-
Економія часу — системи краплинного поливу з легкістю можуть бути автоматизовані, що заощаджує час і спрощує догляд за рослинами
-
Підвищення врожайності — крапельний полив більш ефективно подає воду та поживні речовини безпосередньо до кореневої системи, дозволяючи рослині швидше розвиватися. Крім того залишає ствол, листя і плоди сухими запобігаючи захворюванням, що сприяє більш здоровому зростанню рослин, значно скорочуючи втрати на неякісних і хворих плодах
-
Економія добрив — в систему крапельного поливу з легкістю можна інтегрувати і систему фертигації, що дозволить точно дозувати добрива і подавати їх безпосередньо до коріння рослин разом з водою, це не тільки заощадить ваші фінансові витрати, а й значно скоротить сольове навантаження на ґрунт.
-
Менше шкоди для ґрунту — оскільки вода подається повільно і рівномірно, це допомагає запобігати ерозії та забиванню ґрунту
-
Поліпшення якості плодів — завдяки більш стабільному та регульованому внесенню вологи та добрив, крапельний полив помідорів сприяє одержанню здоровіших, красивішого забарвлення, правильної форми, з однорідною щільністю м'якоті та відмінної якості плодів.
Зважаючи на ці переваги, крапельний полив - це ефективний метод поливу для вирощування помідорів, особливо в умовах обмежених ресурсів води. Однак для організації системи крапельного поливу, яка буде працювати правильно і дійсно допоможе досягти бажаних результатів в підвищенні врожайності необхідно розібратися в складових частинах системи, таких як: крапельні стрічки та крапельні трубки, фітинги для підключення та розведення системи, фільтраційне та насосне обладнання, а при необхідності автоматизувати систему.
Системи крапельного поливу помідорів у відкритому ґрунті
Організація краплинного поливу помідорів у відкритому ґрунті має кілька особливостей, які слід враховувати для ефективного догляду за рослинами. Нижче наведено поетапний план, згідно з яким здійснюється розрахунок системи краплинного поливу помідорів для відкритого ґрунту:
Розміри ділянки та наявність ухилу
Для початку розрахунків довжини крапельних трубопроводів та загальної витрати води необхідно скласти схему території. Ухил ділянки, якщо така є, впливає перепад тиску, розміщення стартової точки системи та вибір крапельних трубопроводів.
Тип системы капельного полива
Невеликі системи з нерівномірно висадженими помідорами можуть поливатися врізними крапельницями. Уздовж рослин розкладається сліпа трубка, в якій дироколом роблять отвори 3 мм і вставляються крапельниці індивідуально під кожну рослину.
При плануванні великих плантацій рівномірно посаджених томатів використовується крапельна стрічка з інтервалом крапельниць 20-30 см та швидкістю поливу 0,75 - 1 л/год. Для з'єднання краплинної стрічки між собою або до магістральної труби використовують стартери, стартові крани, трійники, кутники, заглушки. Крапельна стрічка закладається на 1 сезон і збирається на переробку після збору врожаю.
Для багаторічного варіанту встановлення крапельного поливу для помідорів можна застосувати поверхневу багаторічну крапельну трубку, але найчастіше це не зовсім раціонально через те, що томати що не можуть вирощуватися на одному місці через сівозміни.
Також застосовуються підземні системи крапельного поливу, в яких трубка закладається на глибину 15 см, такий варіант монтажу найдорожчий, але має важливі переваги: споживає мало води та доставляє добрива прямо до кореневої зони. Закладка труби відбувається за допомогою трактора зі спеціальним навісним обладнанням.
Потужність джерела водопостачання
Має бути розуміння на який об'єм води в одиницю часу можна розраховувати, як правило, вимірюється в л/хв або м³/годину. Потрібно розрахувати загальну витрату системи та розділити на потрібний час поливу. Виходячи із цього підбирається необхідне насосне обладнання, яке зможе здійснити цикл поливу за потрібний проміжок часу.
Підбір діаметра трубопроводу
Знаючи кількість води, що одночасно проходить в трубах, можна розрахувати необхідний діаметр трубопроводу для подачі води на відстань. Необхідно розрахувати втрати тиску на трубах та підібрати необхідний діаметр магістрального трубопроводу, з врахуванням перепаду висоти. Діаметр зональних трубопроводів, так само як і магістральних, залежить від довжини лінії та обсягу води, яку потрібно пропустити. Для розведення трубопроводів використовується жорстка поліетиленова труба або гнучкий рукав Лайфлет. Неправильний підбір діаметра зональної труби загрожує нерівномірною подачею води на початку і в кінці зони поливу.
Рекомендований діаметр трубопроводу:
Труба 16 мм - для подачі води об'ємом до 500 л/год на дистанцію до 100 м в одну сторону
Труба 20 мм - для подачі води об'ємом до 1000 л/год на дистанцію до 100 м в одну сторону
Труба 25 мм - для подачі води об'ємом до 1500 л/год на дистанцію до 100 м в одну сторону
Труба 32 мм - для подачі води об'ємом до 3000 л/год на дистанцію до 100 м в одну сторону
Труба 40 мм - для подачі води об'ємом до 4500 л/год на дистанцію до 100 м в одну сторону
Детальніша інформація для підбору труб представлена в таблиці
Підготовка води
Для краплинного поливу томатів у відкритому ґрунті найчастіше застосовують воду з водойми або зі свердловини. Холодну воду зі свердловини необхідно підігріти до температури навколишнього середовища, для цього воду зберігають у плоских відкритих резервуарах або в темних металевих або пластикових ємностях. Подачу води здійснює насос поливу, а резервуари автоматично наповнюются за допомогою поплавків або автоматиці для набору ємності.
Фільтрація
Воду для крапельного поливу томатів у відкритому ґрунті необхідно очистити від механічних домішок, необхідна фракція фільтрації 125 мікрон. Для цих цілей застосовують фільтри поливу, які відрізняються за обсягом рідини, що проходить. Для великих ферм обов'язково потрібно зробити аналіз води і на підставі даних про водорозчинні домішки підготувати необхідну систему фільтрації, яка буде захищати рослини і систему крапельного поливу від відкладень, що накопичуються.
При дуже великих обсягах води застосовують різні фільтростанції з ручним, напівавтоматичним та автоматичним промиванням, гідроциклони, піщано-гравійні фільтри, які ефективно прибирають усі механічні домішки з відкритих водойм.
Регуляція тиску
Стрічка крапельного поливу має забезпечувати достатній, але не надлишковий потік води до коренів помідорів. Це допоможе уникнути перезволоження або пересихання ґрунту навколо рослин. Більшість крапельних стрічок працюють при тиску 1 бар, для зниження надлишкового тиску крапельного поливу помідорів у відкритому ґрунті використовують регулятори тиску.
Автополив помідорів
Контролери поливу використовують для автоматичного запуску циклу поливу за заданими параметрами. Підбирається контролер виходячи з об'єму системи поливу та ваших вимог. Бувають контролери у зовнішньому (захисному) та внутрішньому виконанні, з асортименту можна вибрати на 4, 6, 8, 12, 24 і більше зон. Контролери дозволяють підключати різні датчики контролю, такі як: датчик дощу (зупиняє процес поливу під час дощу) або датчик вологості ґрунту (контролює вологість ґрунту, по досягненню бажаного рівня вологості зупинить полив), роблячи вашу систему крапельного зрошення сучаснішою.
Електромагнітні клапани в системі автополиву помідорів - це електромеханічний пристрій, призначений для пуску/зупинки потоку води за командою контролера поливу, яка здійснюється по проводах. Для правильного підбору клапана необхідно знати який об'єм води він може пропустити.
Для побутових систем крапельного автополиву помідорів активно застосовують прості таймери поливу. Вони дозволяють керувати невеликою системою, яка складається із 1-2 зон поливу. Таймери можна встановити на кожну зону поливу окремо.
Вузол фертигації (внесення добрив)
Для внесення водорозчинних добрив через систему крапельного поливу використовують фертигаційні столи, насоси-дозатори, додаткові малопотужні насоси або інжектори "Вентурі". Інжектор Вентурі — це пристрій, який використовується в системах крапельного поливу для введення добрив або інших хімічних речовин у потік води. Інжектор Вентурі має звуження і працює по принципу перепаду тиску води до звуження і після, чим більша різниця тисків, тим краще всмоктування добрив. Крім інжектора необхідно зібрати чи вибрати готовий обвідний вузол (бай-пас) на той випадок, якщо система поливу іноді буде працювати з чистою водою. Регулювання інтенсивності всмоктування відбувається за допомогою шлангу для подачі добрив, на якому розташований регулювальний краник.
Принцип роботи інжектора Вентурі наступний:
-
Створення перепаду тисків - інжектор Вентурі має конічну форму, яка створює звуження для потоку води, створюючи різницю тисків на вході та виході інжектора.
-
Введення добрива - добриво подається в інжектор через спеціальний канал і трубку. Під впливом різниці тисків, добрива втягуються в потік води.
-
Змішування - в результаті змішування води та добрив утворюється рівномірний розчин, який надходить до коріння рослин.
Цей метод дозволяє ефективно вносити добрива до системи поливу без необхідності використання додаткових насосів чи електрики. Інжектори Вентурі можуть використовуватися не тільки для добрив, але і для введення інших хімічних речовин, таких як гербіциди або інсектициди, до системи поливу.
Врахування кліматичних умов
Залежно від клімату, пори року та стадії дозрівання помідорів, частота та тривалість поливу можуть змінюватися. В періоди сильної спеки чи сухості може знадобитися частіший полив, тоді як у вологі періоди - менш інтенсивний.
Обслуговування системи
Регулярна перевірка та обслуговування системи крапельного поливу необхідні для запобігання засміченням, витокам або іншим проблемам, які можуть призвести до неправильного розподілу води. Необхідно періодично проводити чищення фільтрів, промивання труб і крапельної стрічки. При тривалому використанні крапельного поливу помідорів у відкритому ґрунті проводять профілактичне промивання кислотними розчинами. Також необхідно періодично перевіряти систему на наявність поривів, які можуть виникнути внаслідок активності гризунів та комах.
Крапельна стрічка для поливу помідорів
Для вирощування помідорів краще підходять поверхневі крапельні стрічки, оскільки помідор відноситься до однорічних, сезонних культур, виснажує грунт, вимагає агрономічної сівозміни і щорічно висаджується на різних ділянках. Даний фактор змушує використовувати системи, що легко монтуються, із застосуванням однорічної крапельної стрічки. Після закінчення сезону поливу крапельну стрічку демонтують і відправляють на переробку.
Товщина стінки крапельної стрічки
Рекомендована щільність крапельної стрічки для помідорів - 6 mils на легких ґрунтах і 8 mils на важких ґрунтах. Лінія крапельного поливу може бути встановлена на поверхні або на невеликому заглибленні на кілька сантиметрів для запобігання переміщенню під дією вітру.
Інтервал крапельниць стрічки
Для організації системи крапельного поливу помідор підійде стрічка з невеликою витратою води, відстань між емітерами рекомендується від 20 до 30 см, що підходить для рівномірного поширення вологи та добрив в кореневій зоні рослини.
Витрата води крапельниці
Крапельниці з витратою води 0,75 – 1,0 л/год зволожують ґрунт на необхідну глибину до 25 см. При використанні крапельної стрічки зі збільшеною витратою, зволоження відбуватиметься глибше, що нераціонально з точки зору використання води та добрив.
Поширення вологи у ґрунті при різних характеристиках крапельниць
Слід зазначити досвід Департаменту сировинних галузей та регіонального розвитку Австралії (2016 р), в якому провели випробування із використанням зеленого барвника у воді, щоб показати рух води під краплинним зрошенням. Після циклу поливу здійснили зріз ґрунту та порівняли рух вологи. На прикладах видно, що крапельниці з низькою витратою раціональніше поширюють вологу на необхідну глибину кореневої системи помідор при меншому сумарному споживанні води. Це впливає на якість внесення добрив, економію води та збільшення врожаю в цілому.
Тип крапельниці стрічки - емітерна чи щілинна?
Не має особливого значення, однак якщо планується засипати стрічку на 2-3 см, бажано застосовувати щілинні стрічки, які рідше забиваються в умовах підземної прокладки.
Кількість рядів стрічки для томатів
При плануванні крапельного поливу томатів розраховується 1 крапельна лінія на ряд рослин. Встановлення крапельної стрічки відбувається під час посадки розсади.
Рекомендована крапельна стрічка для помідорів
Натисніть, щоб перейти до підбірки крапельних стрічок для поливу томатів
Приклади:
Крапельна стрічка щілинна 16 мм, крок 30 см, товщ. 6 mils, витрата 1,0 л/год (бухта 200 м)
Крапельна стрічка щілинна 16 мм, крок 20 см, товщ. 6 mils, витрата 1,0 л/год (бухта 200 м)
Крапельна стрічка щілинна 16 мм, крок 20 см, товщ. 8 mils, витрата 1,0 л/год (бухта 500 м)
Крапельна стрічка щілинна 16 мм, крок 30 см, товщ. 8 mils, витрата 1,0 л/год (бухта 500 м)
Монтаж системи крапельного поливу для помідорів
-
Підготовка системи — перед посадкою розсади змонтуйте насосне та фільтраційне обладнання, вузол фертигації, розкладіть магістральні та зональні трубопроводи. Після посадки розсади розкладіть краплинну стрічку або краплинну трубку.
-
Розподіл труб і крапельниць — перпендикулярно до рядів розкладіть зональний трубопровід потрібного діаметра. Уздовж рядів розсади розмістіть поливну стрічку. Зверніть увагу на те, щоб вода надходила максимально близько до коріння рослин. У зональній трубі, навпроти кожного ряду, за допомогою шуруповерта просвердліть отвір потрібного діаметру для встановлення стартерів або стартових кранів. Підключіть крапельну трубку або стрічку до стартерів, наприкінці кожної лінії встановіть заглушку.
-
Перевірка системи — перед початком використання системи в повному режимі проведіть перевірку на витік та правильний розподіл вологи. Це допоможе уникнути проблем у майбутньому
-
Автоматизація та керування — підключіть систему крапельного зрошення до автоматичного контролеру, обладнаному датчиками дощу або вологості грунту. Це забезпечить точне керування режимом поливу та заощадить ваш час.
-
Регулювання залежно від фаз росту – важливо регулювати інтенсивність та тривалість поливу залежно від фаз росту.
Актуальність вирощування томатів в Україні
Місце такої культури як Помідор на світовому ринку сільськогосподарської продукції відіграє важливу роль, томат є важливою сировиною для виробництва багатьох продуктів і страв завдяки своїм поживним властивостям. Помідори широко використовуються в кулінарії для приготування соусів, супів, салатів та інших страв. Вони також є ключовим компонентом багатьох консервованих продуктів, таких як томатне пюре, томатний сік, кетчуп та томатні консерви. Помідори багаті на вітаміни і мінерали, що робить помідори не тільки важливим інгредієнтом в кулінарії, але й корисним для здоров'я.
Попит на помідори на світовому ринку зростає з року в рік, що робить цю культуру перспективною та цікавою для фермерів. Лідером з виробництва помідорів у світі є США, а разом з Італією та Китаєм закриває більшу частину світового попиту. Частка цих країн у світовому врожаї становить 56%. Така популярність помідорів диктує значний приріст виробництва, який, порівняно з 2018 роком, зріс на 6,4%.
Помідори є дуже перспективною культурою в Україні, адже наші фермери не змогли в 2022 році покрити попит внутрішнього ринку. Про це свідчить гола статистика, загальне виробництво томатів в Україні за 2022 рік становило 1,26 млн. тонн, при цьому імпортовано із сусідніх країн 94 тис. тонн, але в експорт пішло лише 0,3 тис. тонн. З ситуації, що склалася, вихід простий — збільшувати виробництво цієї чудової культури, а важливу роль у збільшенні обсягів виробництва відіграє система поливу. В сільському господарстві помідори поливають, використовуючи різні методи, включаючи крапельний полив, який забезпечує ефективне використання води та покращить урожайність.
Послуги проєктування систем крапельного поливу для помідорів
Наша компанія спеціалізується на індивідуальному проєктуванні систем крапельного поливу для вирощування помідорів з огляду на унікальні вимоги кожного клієнта. Зверніться до нас для розрахунку системи та підбору необхідних компонентів.
В нашому онлайн-магазині представлений широкий вибір продукції, який включає все необхідне обладнання, а також надається професійна допомога фахівців при монтажі і в подальшому обслуговуванні системи.
Контакти для зв'язку:
Україна, м. Київ, вул. Каховська, 71а (м. Лівобережна)
+380 (97) 082-26-08
+380 (66) 082-26-08
+380 (93) 082-26-08
Viber, Telegram: +380970822608
Ще кілька рекомендацій для читання