Електромагнітні клапани для поливу
Кожна система поливання має вже встоялу та перевірену часом схему під'єднання, але водночас кожна окрема система має свою унікальність і особливість залежно від наявних умов, поставленого завдання тощо. Однак водночас якщо проґавити різноманітність всіляких деталей і нюансів, є загальний стандарт для роботи для всіх систем зрошення.
Стандартна схема має певний перелік обладнання, від дії якого залежить робота системи поливу загалом. Серед основних складників треба позначити: Насосне обладнання; Комунікації; Електромагнітні клапани; Дождеватели; Датчики; Контролер. Не останню та важливу роль у цьому списку мають електромагнітні або соленоїдні клапани.
Електромагнітні клапани для поливання 24 В
Електромагнітний клапан в системі автоматичного поливання — це електромеханічний пристрій, призначений для пуску/установлення потоку води.
Електромагнітний клапан — це те саме, що й кран, тільки закривається і відкривається він не тільки вручну, а й у разі подавання на нього живлення 24 В змінного струму або 9 В постійного (об цьому пізніше). Основними складниками електромагнітного клапана є: корпус, діафрагма і соленоїд.
Принцип роботи клапана.
Клапан встановлюється між магістральним і зональним трубопроводом і пропускає/перекрадає подавання води на зону поливу, Іншими словами, клапан вмикає і вимикає воду в тій зоні, де він встановлений. Як це відбувається?
Коли настає запрограмоване на контролері час старту поливання, пульт керування за дротами подає електричну напругу 24 В змінного струму на соленоїд клапана.
Далі, всередині клапана, відбувається механічна дія: у разі подавання напруги, поршень соленоїда втягується й впливає на діафрагму клапана, порушуючи вакуум і його стабільний стан, унаслідок чого мембрана починає безперервно пропускати через себе потік води в напрямку встановлення клапана.
Після завершення часу поливання, контролер припиняє подавання напруги на соленоїд, і в клапані відбувається той самий механічний процес, тільки у зворотному порядку.
Основні типи клапанів у системі поливання.
Треба розібрати деякі основні типи електромагнітних клапанів на прикладі тих, що представлені виробником Hunter Industries.
Компанія Хантер представила такі популярні моделі клапанів, це: PGV, ICV, IBV.
Класифікувати їх треба за такими критеріями: матеріал, із якого виготовлений корпус, розміри, умови експлуатації, технічні характеристики, діапазон тиску.
Електромагнітні клапани PGV
-
Діапазон робочого тиску — від 1,5 до 10 барів.
-
Розміри різі (ВВ): 1" (25 мм), 1 1/2" (40 мм), 2" (50 мм).
-
Найпопулярніший електромагнітний клапан, який призначений для експлуатації в чистій воді. Якщо у воді будуть дрібні частинки від 1 мм, є ризик зіпсувати мембрану, внаслідок чого клапан постійно пропускатиме через себе мінімальну кількість води. Має досить швидкознімну кришку, що дає змогу полегшити обслуговування клапана.
-
У наявності моделі як із регулюванням, так і без регулювання потоку води.
-
Пропускна здатність від 0,05 до 34 м (залежно від моделі).
Електромагнітні клапани ICV
-
Діапазон робочого тиску — від 1,5 до 15 барів.
-
Розміри різі (ВВ): 1" (25 мм), 1 1/2" (40 мм), 2" (50 мм), 3" (75 мм).
-
Електромагнітний клапан призначений для експлуатації як у чистій, так і в брудній воді. Відмітною особливістю є армована мембрана, а також і вбудований фільтр, які збільшують термін експлуатації. Як матеріал клапана використовуються висококласний міцний пластик.
-
Усі ICV мають можливість регулювати потік води.
-
Пропускна здатність від 0,05 до 68 м. куб (залежно від моделі).
IBV
-
Діапазон робочого тиску — від 1,5 до 15 барів.
-
Розміри різі (ВВ): 1" (25 мм), 1 1/2" (40 мм), 2" (50 мм), 3" (75 мм).
-
IBV — аналог клапанів ICV, виготовлений у латунному корпусі. Електромагнітний клапан призначений для експлуатації як у чистій, так і в брудній воді. Відмітною особливістю є армована мембрана, а також і вбудований фільтр, які збільшують термін експлуатації. Як матеріал клапана використовуються висококласний міцний пластик.
-
Усі IBV мають можливість регулювати потік води.
-
Пропускна здатність від 0,05 до 68 м. куб (залежно від моделі).
Солоноїд електромагнітного клапана — електромеханічний пристрій, з мідною обмоткою, всередині якої міститься металевий поршень, під час надходження напруги на обмотування, відбувається зміщення поршня всередині котушки.
Усі електромагнітні клапани Hunter, незалежно від моделі керуються за допомогою герметичних соленоїдів 24VАС (24В змінного струму) або 9VDC (9 В постійного струму).
Солонід 24 В АС постачається в комплекті з усіма електромагнітними клапанами, і призначений для роботи від контролера поливання, який так само за допомогою блока живлення трансформує 220 В із мережі та керує клапаном за допомогою змінного напруги 24 В.
Характеристики соленоїду 24VАС:
-
Пусковий струм — 350 мА, струм утримання — 190 мА, 60 Гц
-
Пусковий струм — 370 мА, струм утримання — 210 мА, 50 Гц
Солоноїд DC 9В необхідний у випадках, коли на ділянці немає можливості під'єднати клапан стандартного живлення — це свого роду автономне живлення для клапана від батарейки 9 В. Але такий соленоїд має інший принцип роботи: в тоді як АС Солонід фіксує положення вбудованого поршня за струму утримання — 210 мА (для роботи клапана, необхідно безперервно подавати на дроти 24 В змінного струму), DC Солонід може змінювати та фіксувати положення поршня завдяки короткочасному імпульсу, що дає змогу економити заряд батареї та керувати клапаном упродовж 2 років від однієї батарейки Крона на 9 В. Керування клапаном від живлення 9 В забезпечується завдяки спеціальному автономному контролеру поливання, який і може створити необхідний для роботи клапана імпульсу.
Солоноїд DC можна відрізнити від соленоїду AC за дротами, які мають різне забарвлення — чорний і червоний. Важливо правильно дотримуватися полярності під час під'єднання — чорний дріт під'єднується до клеми заземлення (Common), а червоний дріт до відповідної клеми на контролері (На відміну від АС, соленоїду, для якого полярність не має значення).
Спеціальні можливості клапанів системи поливання
До спеціальних можливостей належать:
-
Регулювання потоку води, яка за потреби дає змогу знизити або збільшити кількість води, що проходить через клапан воды.
-
Обмеження тиску за допомогою факультуративного пристрою Accu-Sync — автоматично запобігає умовам підвищеного тиску та повертає його до заданому діапазону.
-
Вказівники технічної води — додаткові маркувальні елементи, за допомогою яких можна позначити якість води, що проходить через клапан
Найчастіше клапани встановлюються в спеціальні підземні пластикові бокси та закривають люком зеленого кольору, унаслідок чого, розміщення клапанів буде майже непомітно в газоні.
Клапанні бокси мають різне вироблення:
-
малые боксы (Mini), призначені тільки для одного клапана;
-
малий бокс (Large) вміщує один великий клапан або ручний кран у разі потреби;
-
середній бокс (Standart), може вмістити до 4 клапанів, розташованих на спеціальній гребінці;
-
великий бокс (Jumbo), найвищий і місткий — до 5 клапанів.
Чому клапани "Хантер"?
На приватних ділянках або комерційних територіях, за високого або низького тиску, з використанням чистої або брудної води, клапани Hunter забезпечують бездоганну роботу системи поливання день у день і рік у рік.
Клапани фірми "Хантер" вирізняються особливою міцністю, надійністю й довговічністю.
Основні переваги електромагнітних клапанів системи поливання "Хантера":
-
Простота будови та мінімальний набір деталей забезпечує надійність і довготривалий рядків експлуатації;
-
Клапани «Хантер» пристосовані до низького та високого тиску, витримують тиск до 15 барів;
-
Регуляція тиску та потоку води збільшує ефективність роботи системи та забезпечує раціональну витрату води
Рекомендуємо почитати за темою:
Схема під'єднання системи поливання на ділянці
Що таке датчики в системі поливання та навіщо вони потрібні?
Автоматичний полив Хантер — найкраще з Америки
Як розрахувати систему поливання під обладнання Hunter