Необхідна інформація для проєктування систем поливу
Проектування автоматичної системи поливу на присадибній ділянці, муніципальному чи іншому об'єкті – це важливий етап, який потребує ретельної підготовки. Щоб створити оптимальний проект, фахівці повинні отримати певні дані про ділянку та ваші побажання. У цій статті розглянемо, з використанням прикладів, яку інформацію необхідно надати для успішного виконання проектних розрахунків, так і монтажу системи:
1. План ділянки
Першим кроком є надання детального плану ділянки. Це найважливіший пункт, оскільки з нього починається весь процес і від точності плану ділянки залежить остаточний результат. На етапі ознайомлення з планом ділянки наш фахівець вже зможе Вас зорієнтувати про вартість послуги проектування, термін виконання проектних робіт та приблизно зорієнтувати про бюджет реалізації задуманого.
Можна надіслати нам на Viber, Telegram або Електронну пошту ландшафтний проект, генплан чи дендроплан у графічному форматі. Також ідеально підійде фото з квадрокоптера - вид зверху під кутом 0 градусів. Якщо графічної схеми чи фото з квадрокоптера немає, необхідно зробити обміри ділянки і замалювати від руки план-схему з вказаними розмірами сторін по периметру зелених зон (не в масштабі).
План-схема повинна містити:
-
Точні межі ділянки та її розміри, а також розміри всіх зелених зон, які вимагають поливу.
-
Розміщення всіх існуючих об'єктів, включаючи будинок, господарські будівлі, капітальні доріжки, гойдалки та інші об'єкти полив яких не бажаний або ці об'єкти створюють перешкоду для поливного обладнання і повинні бути враховані в процесі розрахунків.
-
Наявність значних перепадів висоти на ділянці або підпірних стінок.
-
Якщо на ділянці є тіньові місця (місця куди не потрапляє або мало потрапляє сонячного світла), їх потрібно відзначити або повідомити в процесі розмови з проектантом.
-
Наявність газонів, квітників, дерев і чагарників, тому, що для кожного типу рослин потрібен свій підхід і до поливу і до вибору обладнання.
-
Розміщення вже існуючих систем комунікацій, таких як: вже закладені магістральні труби, закладні труби під доріжками або підпірними стінками, інші комунікації які можуть впливати на процес реалізації системи поливу.
Приклад схеми ділянки замальованої від руки:
2. Фото / відео запланованих зон поливу або візуалізації
Якщо ділянка вже існуюча (не на етапі проекту), особливо якщо вже висаджені деякі рослини, необхідно відправити кілька фотографій або відео прогулянку з ділянки, це допоможе краще зрозуміти ділянку і вибрати правильне обладнання, враховуючи всі можливі фактори.
У випадку, якщо проект системи поливу створюється на етапі ландшафтного планування, необхідно надати дендроплан, 3D візуалізації або ескізи, якщо це передбачено проектом.
Приклад відео прогулянки ділянкою:
3. Інформація про джерело водопостачання
Параметри джерела водопостачання визначають майбутні можливості системи поливу та впливають на вибір обладнання. Для ділянок із площею зелених зон до 10 соток ми рекомендуємо поливати безпосередньо зі свердловини або централізованого водопостачання, але трапляються випадки коли потужності того чи іншого джерела недостатньо.
Що ж робити у такому разі? Якщо ви власник свердловини чи колодязя з невеликим дебетом, чи немає можливості або бажання замінити насос більш потужнішим, то вихід один — це встановлення накопичувальної ємності та насоса. Об'єм резервуару та модель насоса визначаються в процесі розрахунків нашим проектантом, а якщо ви вже придбали насос та/або бочку, то необхідно повідомити модель насоса та об'єм бочки, спеціаліст це бере до уваги та проектує систему під ваше насосне обладнання.
Для систем централізованого водопостачання з малим напором можна обійтися без бочки та встановити лише насос на підвищення тиску.
Необхідні дані по водопостачанню:
-
Тип джерела (свердловина, централізоване водопостачання, накопичувальна ємність або водойма);
-
Місце розташування джерела водопостачання на ділянці;
-
Характеристики джерела водопостачання:
-
Для централізованого водопостачання достатньо повідомити максимальний тиск в системі, діаметр трубопроводу до якого будемо підключатися і кількість води, що можемо отримати за одиницю часу (підставляємо відро 10 літрів і засікаємо за скільки секунд воно наповниться). Але надійніше і точніше буде якщо зробити замір води (ілюстрація нижче).
-
Для свердловин і колодязів необхідно повідомити тип насоса (поверхневий або занурювальний), модель насоса та паспорт свердловини або базові характеристики свердловини/криниці (глибина, дебет на годину, на якій висоті знаходиться дзеркало води), але краще і надійніше буде зробити замір води. Для цього нам знадобиться трійник, манометр, кран, відро на 10 літрів або більше і секундомір. Нижче представлена ілюстрація заміру води.
-
Якщо є насос, який братиме воду з резервуару або водойми, необхідно повідомити його модель. Якщо насоса ще немає, ми підбираємо необхідне обладнання.
-
-
Якомога ближче до місця підключення поливу, можна відкрити кран на повну, дочекатися поки спуститься вода з гідроакумулятора і насос включиться в роботу (якщо в системі присутній власний насос).
-
Через 10-20 сек перевірити тиск на манометрі, наприклад там буде 1 бар. Необхідно пережати кран наполовину, щоб тиск зріс до 3,5 бар. Коли на манометрі буде тиск 3,5 бар і насос буде постійно працювати без зупинки, потрібно підставити відро 10 л і зафіксувати за який час набралось 10 л.
-
Тобто потрібно заміряти за який час насос набирає 10 л при робочому тиску 3,5 бар. Також необхідно зафіксувати показники при тиску 2,5 бар, щоб розуміти динаміку роботи насосу.
-
Якщо автоматика буде вимикати насос, не даючи йому набрати більше 3 атм, заміряйте при максимально можливому тиску або тимчасово підніміть тиск вимкнення насосу.
-
Використовувати можна будь-яку ємність від 10 літрів, головний критерій — це точне розуміння її об'єму.
Як вимірюємо потужність джерела водопостачання ми:
4. Збір додаткової інформації
Процес збору додаткової інформації відбувається при спілкуванні замовника з нашим проектантом. На цьому етапі обговорюється тип обладнання, модель контролера поливу і місце його встановлення, тип погодного датчика (датчик дощу, датчик вологості ґрунту або міні метеостанція), тип та місце встановлення додаткових точок для доступу до води (садові гідранти або водорозбірні колонки). Проектант уточнює всі деталі, щоб запропонувати систему, що максимально відповідає умовам та потребам вашої ділянки.
Для різних рослин потрібні різні режими поливу, тому важливо вказати ваші уподобання. Наші фахівці приділяють увагу типам рослин і зонам, що вимагають особливого поливу (квітники, живопліт, сад з фруктовими деревами, або газон). Також враховуються побажання щодо часу та тривалості циклу поливу — це актуально для житлових комплексів та муніципальних об'єктів. Особливі вимоги, такі як крапельний полив для клумб або городів, мікрокрапельні системи для теплиць, і т.д. також враховуються під час проектування системи автоматичного поливу.
За підсумками консультації проектант допоможе вибрати оптимальні рішення для створення системи поливу, яка буде надійною, економічною та довговічною.
Приклад проекту системи поливу, або що ви отримаєте в результаті:
(для збільшення натисніть на фото)
До проекту системи поливу входить:
-
Схема комунікацій системи поливу (переглянути приклад)
-
Схема перекриття радіусів зрошувачами (переглянути приклад)
-
Рекомендований графік поливу (переглянути приклад)
-
Монтажні схеми основних вузлів (подивитись приклад)
-
Список обладнання з нашою ціновою пропозицією (переглянути приклад)
-
І як бонус кожному нашому клієнту ми допомагаємо консультаціями під час монтажу та експлуатації системи поливу!
Монтаж системи поливу своїми руками (відео відгук нашого клієнта):
Порівняння газонів із системою поливу та без поливу:
Також рекомендуємо почитати: