Система поливу для равликової ферми
Які способи поливу застосовують при розведенні равликів?
На равликових фермах важливо підтримувати певний мікроклімат для правильної життєдіяльності та розмноження равликів. Для цього равлики завжди поливають зверху невеликими порціями води. Найпростіший спосіб поливу - за допомогою шланга з насадкою-пістолетом. Однак, коли йдеться про промислове вирощування, де необхідно автоматизувати всі робочі процеси, без системи поливу равликової ферми не обійтися.
При поливі в приміщенні використовують підвісні системи з туманоутворювачами, які швидко підвищують вологість у маточнику. Систему туманоутворення можна автоматизувати додавши контролер вологості та температури, це дуже зручно для швидкої зміни рівня вологості у приміщенні в автоматичному режимі.
Для поливу великих відкритих площ найдоцільніше використовувати зрошувачі з радіусом дії 9-14 метрів, залежно від конфігурації ділянки під полив. Нижче ми докладніше розглянемо як організувати систему поливу равликової ферми виходячи з реального об'єкта розміром 100х50 метрів.
Полив равликової ферми на відкритому просторі
На відкритому просторі для поливу середніх та великих площ найдоцільніше використовувати зрошувачі, із середнім темпом поливу 5-20 мм/год. з витратою води до 1,4 м.куб/год. Зрошувачі з такою витратою води мають лагідний струмінь з дрібними краплями, який не шкодить равликам, не змиває корм, і майже не піддається впливу вітру.
У сьогоднішніх реаліях найбільш економічним, правильним і найпростішим способом полити равликів на равликовій фермі це системи із застосуванням двох типів зрошувачів:
-
Висувні роторні зрошувачі на стійці. Зрошувач роторного типу буде найкращим вибором, оскільки після процесу поливу висувна штанга ротора ховається в корпус, не дозволяючи равликам заблокувати механізм. Додатковими перевагами на користь зрошувача роторного типу є його строк служби (такі зрошувачі успішно служать до 15 років), вартість системи зібраної на таких поливалках, як правило, значно дешевша, та ідеальна рівномірність поливу (зрошувачі роторного типу розставляються обов'язково з перекриттям сусідніми поливалками)
-
Імпульсні зрошувачі на тринозі або на стійці. Вони також можуть ефективно справлятися із завданням поливу, однак мають деякі обмеження. Відкрита конструкція імпульсних поливалок та доступність форсунки роблять їх вразливими та можуть бути заблоковані равликами. До того ж, імпульсні зрошувачі вимагають установки на триноги чи стійки, що підвищує загальну вартість системи. Пластикові імпульсні моделі мають менший термін служби, а довговічніші металеві аналоги коштують значно дорожче. З переваг можна виділити рівномірність поливу починаючи з першого метра, при розстановці імпульсних поливалок немає необхідності в перекритті сусіднім зрошувачем, що дозволяє для покриття тієї ж площі встановити меншу кількість поливалок.
Обидва типи зрошувачів, роторні та імпульсні, чудово підходять для використання на равликових фермах, оскільки дозволяють контролювати потік води завдяки можливості налаштувати як дальність поливу так і сектор зрошення, і підтримувати оптимальний рівень вологості, необхідний для швидкого росту і здоров'я равликів. Вибір конкретного типу зрошувача залежить від особливостей ділянки та вимог до поливу.
Приклад схеми поливу равликової ферми 100х50 з використанням роторів:
(натисніть на картинку для збільшення)
Підбір зрошувачів для поливу равликів на свіжому повітрі:
1.Роторні зрошувачі для поливу равликової ферми:
Роторні зрошувачі застосовуються в системах автоматичного поливу газону, мають найвищі показники якості, в комплекті мають до 12 змінних форсунок різного радіусу та кута поливу. Економічні по споживанню води, можливість гнучкого налаштування сектора поливу по колу від 40 до 360 градусів. Іноді виробник надає гарантію до 5 років на свою продукцію, що говорить про високу якість товару, але на практиці цей тип поливалок за умови експлуатації з чистою водою здатний відпрацювати більше 10 років.
Роторний зрошувач оснащений висувним антивандальним корпусом, який захищає поливну головку, що обертається, від пошкоджень. Висувне виконання також надає бонус в вигляді захисту зрошувача від випадкових ударів. Мінус роторних поливалок у тому, що вони гірше поливають під собою в перші 20% від дальності свого поливу, тому для коректної роботи, особливо в умовах вітру, бажано розміщувати зрошувачі таким чином, щоб сусідні поливалки добивали один до одного струями. Ця умова рекомендована, але не обов'язкова при поливі равликової ферми, адже рівномірність поливу не відіграє ключової ролі в такому випадку, оскільки равлики постійно переміщаються територією.
Рекомендована модель роторного зрошувача для поливу равликової ферми:
Роторний зрошувач, радіус 7,3 - 14 м
- Радіус поливу: до 7,3 - 14 м
- Витрата води: 0,07 - 2,2 м.куб/год
- Крок розміщення: від 7,3 до 18 м
- Рекомендований тиск: 3,5 бар
- Регулювання сектора: 40 - 360º
- Змінні насадки: 12 шт
- Особливість: антивандальний механізм
Схема встановлення роторів:
2.Імпульсні зрошувачі для поливу равликів:
Велика перевага імпульсних поливалок у рівномірному поливі як під собою, так і на дальній дистанції. Зрошувачі такого типу найчастіше мають можливість регулювати дальність розбризкування, ступінь розпилення струї та сектор поливу. На ринку присутні кругові моделі на 360º і секторні моделі з регулюванням сектора повороту.
Перевагою такого типу зрошувачів у порівнянні з роторним типом є їх ціна, швидший темп поливу, а також відсутність сліпих зон поливу під зрошувачем. Всі імпульсні поливалки можна встановлювати "радіус в радіус".
Рекомендовані моделі імпульсних дощувачів для поливу равликів:
Імпульсний зрошувач радіус до 10,5 м
- Радіус поливу: до 10,5 м
- Витрата води: 0,6 м.куб/год
- Крок розміщення: до 17,5 м
- Рекомендований тиск: 3 бар
- Регулювання сектора: радіус лише 360º
Імпульсний зрошувач радіус до 12,5 м
- Радіус поливу: до 12,5 м
- Витрата води: 0,7 м.куб/година
- Крок розміщення: до 17,5 м
- Рекомендований тиск: 3 бар
- Регулювання сектора: 40 - 360º
Імпульсний зрошувач радіус до 14 м
- Радіус поливу: до 14 м
- Витрата води: 1,0 м.куб/год
- Крок розміщення: до 19,6 м
- Рекомендований тиск: 3,5 бар
- Регулювання сектора: 40 - 360º
Приклади розміщення імпульсних поливалок:
Норми поливу равликів на полях
Для ефективного догляду за равликами на полях важливо дотримуватись різних норм поливу на етапах підготовки та утримання. На етапі пророщування та зміцнення кормової бази з ріпаку сорту "Перко" або іншого, рекомендується підтримувати норму поливу 5 мм опадів, що відповідає 5 літрам води на 1 квадратний метр. Це щоденна норма, яку можна подвоїти і поливати раз на два дні. Починати цикл поливу краще ввечері, а для поливу можна використовувати воду як з накопичувальних ємностей або водойми, так і зі свердловини.
Після пересадки равликів на поле норма поливу знижується і становить 2,5 літра води на кв/м за добу. Оптимально буде розподілити цю кількість на чотири цикли, поливаючи вночі для уникнення швидкого випаровування вологи та забезпечення кращої засвоюваності вологи равликами. Вода може використовуватися з резервуару або водойми, і хоча її підігрів необов'язковий, краще застосовувати воду, яка нагріта природним способом протягом світлового дня.
Наведені вище норми поливу усереднені та потребують індивідуальних коригувань у кожному окремому випадку і залежатимуть від складу ґрунту, кліматичних умов та від вимог обраного різновиду равлика.
Рекомендований графік поливу равликів на відкритому повітрі*:
*даний графік розроблений відповідно до схеми системи поливу що знаходиться вище.
(натисніть на зображення для збільшення)
Система поливу равликів у закритому репродукційному маточнику
Для швидкого зволоження повітря та поливу равликів у приміщенні найкраще застосовувати підвісні туманоутворювачі низького тиску, крок розміщення яких розраховується виходячи з параметрів кімнати. Радіус поливу підвісних туманоутворювачів та дисперсність краплі варіюється і залежить від тиску в системі. Рекомендований тиск у системі туманоутворення низького тиску від 1 до 5 бар і залежить від обраних форсунок.
Підвісні системи туманоутворення для маточників легко кріпляться до труб діаметром 16, 20, 25, 32 або 40 мм і товщиною стінки від 1,4 до 3 мм, після підготовки в них отворів діроколом діаметром 3-4 мм. Діаметр труби підбирається в залежності від кількості форсунок при одночасному запуску.
(Наприкінці статті будуть рекомендації щодо підбору діаметра труб)
Схема установки системи зволоження/поливу з підвісними туманоутворювачами:
(натисніть на зображення для збільшення)
Нижче підбірка підвісних туманоутворювачів низького тиску для поливу та зволоження равликових ферм:
- Радіус поливу: до 1,7 м
- Крок розміщення: до 2,4 м
- Рекомендований тиск: 1-4 бар
- Фракція розпилення: 70 мікрон (залежить від тиску)
Професійний фогер для зволоження та поливу
- Радіус поливу: до 1 м
- Крок розміщення: до 2 м
- Рекомендований тиск: 2-5 бар
- Фракція розпилення: 60 мікрон
Розміщення підвісних туманоутворювачів для зволоження равликів у маточнику розміром 12,5х7 м:
(натисніть на зображення для збільшення)
Джерело води
Полив бажано здійснювати з водоймища (або з підігрітою водою взимку), але багато фермерів поливають равликів безпосередньо зі свердловини холодною водою. Для створення сприятливого мікроклімату рекомендуємо здійснювати зволоження теплішою водою, яка краще підходить для живих організмів.
Для подачі води для равликової ферми також можна використовувати воду з місцевого магістрального трубопроводу, колодязя або накопичувального резервуару. Якщо вода зі свердловини використовують глибинні насоси, при подачі води з водойми та резервуару застосовують поверхневі відцентрові насоси. Для поливу та зволоження репродукційного маточного поголів'я всередині приміщення краще використовувати воду кімнатної температури підігрітої бойлером або нагрітої до температури навколишнього середовища в накопичувальному резервуарі з водою.
Якщо у вас магістральне водопостачання, але тиску не вистачає, можна встановити додаткову насосну станцію для підвищення тиску в системі.
При надто великому обсязі води, яка споживає система, лінії поливу можна розбити на кілька окремих зон, що дозволить здійснювати запуск системи по черзі або встановити накопичувальний резервуар із водою для збереження резерву з водою. Резерв дозволить миттєво використовувати стільки води, скільки вам необхідно.
При заборі води з водойми на всмоктувальний патрубок встановлюється занурювальний донний фільтр попередньої очистки. Всі системи поливу вимагають попереднього фільтрування води до фракції 125 мікрон для захисту обладнання. Перед подачею води необхідно встановити дисковий фільтр для поливу.
Насосне обладнання
Насосне обладнання підбирається виходячи з потреб системи поливу за кількістю води, що споживається одночасно та необхідного тиску в системі. При великому одночасному споживані води система розбивається на кілька окремих ліній поливу. Насос повинен враховувати всі втрати тиску на довжині трубопроводу, підйомах та інших гідравлічних опорів, щоб зрошувачі отримали робочий тиск, що рекомендується виробником.
Для автоматичного запуску та зупинки насоса за тиском використовують автоматику - контролери та реле тиску. При ручному типі запуску системи насос можна запускати вручну, в такому випадку контроль тиску встановлювати не потрібно, за умови, що в момент роботи тиск не перевищуватиме норму для потреб системи.
Автоматика для запуску системи поливу
Система може запускатись як вручну, так і за допомогою автоматики. Нижче ми розглянемо кілька типів запуску системи:
1. Ручний режим за допомогою кранів
Підходить для бюджетного варіанту невеликих систем поливу за умови постійного контролю процесу поливу.
2. Автоматичний режим за допомогою таймерів поливу
Таймери поливу - це електронні пристрої з програмованою циклічності поливу, встановлюються безпосередньо на трубу. Підходять для контролю всієї системи поливу одночасно за умови, що загальна витрата води системи не перевищує 1,8 м.куб/год. Можливе встановлення таймерів на окремі лінії трубопроводів. Ми рекомендуємо використовувати таймери мембранного типу із вбудованим електромагнітним клапаном із великим запасом міцності.
3. Автоматичний режим за допомогою контролерів поливу
Контролери здатні керувати кількома групами поливу. На кожну гілку трубопроводу встановлюється електромагнітний клапан, на який через контролер по електричних проводах надходить сигнал на відкриття при виконанні циклу поливу. Таким чином здійснюється послідовний пуск води кожним клапаном. Контролери використовуються у тих випадках, коли загальна витрата води системи більша, ніж може забезпечити існуюче джерело водопостачання. До автоматики такого типу також можна підключити різноманітні датчики для більш раціонального використання води.
4. Автоматичний режим за допомогою вимірювачів вологості
Реле рівня вологості з виносним датчиком здатне керувати поливом у закритих приміщеннях за станом вологості навколишнього середовища. До такого реле можна підключити електромагнітні клапани, насос чи контролер поливу для автоматизації процесів. Для підтримки вологості в інкубаторі рекомендуємо використовувати підвісні туманоутворювачі.
Які труби використовувати?
Рекомендуємо використовувати поліетиленові труби діаметром 16-40 мм з товщиною стінки 1,4 - 3,0 мм для кріплення зрошувачів. Допускається використання труб марки поліетилену ПЕ-80 (для технічної води), а для справжніх екоферм рекомендуємо використовувати труби для питної води марки поліетилену ПЕ-100. Магістральні труби для подачі води в систему використовують необхідного діаметра в залежності від кількості зрошувачів, що одночасно працюють.
Пропускна здатність труб для швидкого підбору:*
16 мм - 300 л/год
20 мм - 500 л/год
25 мм - 850 л/год
32 мм - 1700 л/год
40 мм - 3000 л/год
*(при втраті тиску 0,4 бар на 100 м)
При використанні труб діаметром 16 - 20 мм, для з'єднання компонентів системи використовують йоршові фітинги. Для з'єднання труб діаметром 20 - 110 мм застосовують компресійні фітинги.
.
Послуги проектування або монтажу систем поливу для равликових ферм
Ми пропонуємо послуги з проектування систем поливу під індивідуальні потреби клієнтів. Звертайтеся до нас за допомогою для швидкого розрахунку системи та підбору комплектуючих.
Завдяки великому асортименту товарів, у нашому інтернет-магазині, можна купити весь комплект необхідного обладнання та отримати технічну підтримку фахівця при складанні та подальшій експлуатації системи.
Контакти для зв'язку:
Україна, м. Київ, вул. Каховская, 71а (м. Лівобережна),
+380 (97) 082-26-08
+380 (66) 082-26-08
+380 (93) 082-26-08
Viber, Telegram: +380970822608
Також рекомендуємо почитати: