Автополив. Інструкція з експлуатації та обслуговування системи поливу
Експлуатація та обслуговування системи поливу
Правильна експлуатація та технічне обслуговування системи поливу є важливими складовими для підтримки її ефективної та надійної роботи протягом багатьох років. Це не тільки забезпечує рівномірний і своєчасний полив, але й дозволяє зекономити воду та енергію. Регулярне обслуговування також допомагає уникнути непередбачених поломок та продовжити термін служби всіх компонентів системи.
Нижче приведені рекомендації включають в себе:
-
правила експлуатації
-
регулярна перевірка та обслуговування
-
сезонна підготовка
-
усунення несправностей
1. Правила експлуатації системи автоматичного поливу:
-
Ознайомтесь з інструкцією до контролера поливу та використовуйте його правильно. Більшість поливних контролерів (навіть базові моделі) мають корисні функції такі як: можливість запуску циклу поливу більше 1-го разу на день, можливість винесення певної зони/зон в окрему програму, сезонна корекція тривалості поливу всіх зон, встановлення паузи між стартами зон поливу та багато іншого.
-
Після монтажу зрошувачів, електромагнітних клапанів та садових гідрантів, переконайтесь що всі елементи встановлені в рівень з поверхнею ґрунту для уникнення пошкоджень газонокосаркою.
-
Після першого запуску проконтролюйте роботу системи поливу протягом повного циклу, переконайтесь що кожна зона працює справно, а перекриття форсунок достатнє для кожної зони.
-
Якщо використовуються погодні датчики то слід звернути увагу на вибір місця для їх розташування. Датчики погоди мають бути встановлені на відкритому місці, не допускається встановлення під дахами, під кронами дерев та іншими перешкодами. Також слід пам’ятати що датчики дощу не реагують моментально на дощ, а відключать полив лише після того як поглинуть від 3 мм опадів, на це може знадобитись від 10 хв й більше в залежності від інтенсивності опадів.
-
Здійсніть підготовку води – всі комплектуючі необхідно захистити від механічних домішок, фракцією до 125 мікрон за допомогою магістрального фільтру, а при використанні води з водойми, встановіть підводний фільтр на всмоктувальному трубопроводі.
-
Необхідно потурбуватись про захист насосу від намокання та затоплення, якщо він встановлений.
-
Якщо планується встановлення резервуару переконайтесь, що він виготовлений з харчового двошарового пластику, який захищає воду від ультрафіолету, що запобігає розмноженню водоростей які досить швидко виводять з ладу поливне обладнання.
Для побудови правильної та безпроблемної системи автоматичного поливу з правильно підібраним обладнанням, рекомендуємо замовити послугу проектування системи поливу, а для власників прибудинкових ділянок чи інших ділянок які розташовані в Києві чи в Київській області та потребують поливу можемо запропонувати послуг автополив під ключ. Це гарантує, що всі компоненти будуть налаштовані відповідно до ваших потреб та специфіки ділянки, що забезпечить ефективну та довготривалу роботу системи.
2. Регулярна перевірка та обслуговування:
-
Регулярно перевіряйте зони, за які відповідає система поливу. Звертайте увагу на стан рослин та газону, на пошкодження шлангів чи труб буде вказувати надмірне намокання або розмивання ґрунту в місці пориву, відсутність води в певній частині ділянки, недостатній тиск на форсунках.
-
Якщо після завершення циклу поливу, спостерігається неквапливе витікання води через форсунки, це свідчить про засмічення електромагнітного клапана. В такому разі необхідно перекрити магістральний кран, і здійснити прочистку мембрани клапана.
-
Регулярно здійснюйте очистку магістрального фільтру та фільтрів крапельного поливу. Якщо ваша система використовує воду з природної водойми, не забувайте перевіряти та чистити підводний фільтр який знаходиться в водоймі.
-
Фільтри які знаходяться на форсунках можуть засмічуватися (це залежить від якості води та водопідготовки). Засмічення фільтрів форсунок призводить до пересихання газону та нерівномірного поливу. При необхідності, регулярно перевіряйте та очищайте фільтри форсунок, щоб підтримувати їхню працездатність.
-
Крапельні труби вимагають регулярного промивання для видалення осадів та бруду. Профілактичну промивку можна здійснити через заглушки або крани на кінцях крапельних ліній. Промивання крапельних труб продовжує термін їх служби. Якщо в зоні крапельного поливу стоять додаткові фільтри або «пускові комплекти» - час від часу перевіряйте стан цих фільтрів.
Маємо пропозицію для власників систем поливу які самі не мають змоги займатись своєю поливною системою, наша компанія виконує роботи по технічному обслуговуванню систем поливу, побудованих на основі обладнання будь-яких виробників: Hunter, Rain Bird, Toro та інші. Ми забезпечимо якісне обслуговування та підтримку вашої системи, щоб вона працювала ефективно та надійно.
3. Сезонна підготовка (весняний запуск та консервація на зиму):
Весняний запуск системи поливу:
-
Перевірте з’єднання трубопроводів в стартовому вузлі, перевірте стан фільтрів, очистіть їх або замініть. При необхідності, встановіть насосне обладнання. Закрийте всі відкриті крани: водорозбірні крани, гідранти, вузол консервації заглушки трубопроводів які могли демонтуватись восени.
-
Встановіть нову батарейку та подайте живлення на контролер поливу. Проведіть налаштування дати та часу. При потребі відкоригуйте налаштування тривалості зон поливу, огляньте датчик дощу та переконайтесь в його працездатності. В разі якщо датчик дощу на момент проведення робіт активований, вимкніть його, або переведіть в режим «Байпасу» (див. інструкцію до контролера).
-
Після завершення підготовчих робіт обережно і поступово подайте воду до системи. Переконайтеся у відсутності протікань.
-
Увімкніть по черзі всі зони поливу. Слідкуйте за правильною роботою зрошувачів. У разі потреби виконайте регулювання сектора та дальності поливу. Якщо зрошувачі не піддаються регулюванню, перевірте стан фільтрів на форсунках та при потребі прочистіть їх або замініть.
-
Перевірте крапельні зони на наявність поривів або пошкоджень шлангів. У разі виявлення пошкоджень використовуйте ремонтні муфти для їх відновлення. Перевірте працездатність крапельниць та при потребі замініть їх. Якщо в системі використовуються регульовані крапельниці, проведіть налаштування інтенсивності поливу.
Весняний запуск системи поливу — це важливий етап, що дозволяє уникнути несправностей і забезпечити оптимальну роботу обладнання та привильний полив рослин. Якщо не впевнені в своїх силах довіртеся професіоналам, і ваша система поливу буде готова до роботи на 100%. Наші фахівці перевірять усі елементи системи, включаючи насоси, клапани, розпилювачі та трубопроводи. Залиште заявку на послугу "Весняний запуск системи автополиву" вже зараз, і ми подбаємо про вашу ділянку, зекономивши ваш час та сили!
Консервація автополиву (підготовка системи до зими):
-
Закрийте центральний кран, який розташований між джерелом водопостачання і системою. Зазвичай його розміщають в кесоні свердловини або в підсобній будівлі. Для того щоб позбавитись від надлишкового тиску відкрийте кран консервації та злийте зайву воду.
-
Для забезпечення безперешкодного та швидкого потрапляння стисненого повітря до системи переконайтесь що магістральний фільтр чистий, а у разі якщо він потребує чистки то промийте його (ця процедура необхідна у випадку якщо місце підключення компресора знаходиться між стартовим краном та фільтром).
-
В випадку якщо система поливу автоматична переведіть контролер в режим «OFF» не вимикаючи з розетки. Якщо система не має автоматики й керується ручними кранами – закрийте їх.
-
Підключіть повітряний компресор до системи поливу використовуючи вузол консервації або садовий гідрант. В разі відсутності розберіть частину трубопроводу та підключіться до труби за допомогою компресійної муфти та штуцера під швидкоз’єм.
-
Консервується система полива при тиску повітря від 4 до 8 бар. При наявності садових гідрантів, кранів, садових колонок, заглушених кінців магістральної труби чи інших місць розбору води, в першу чергу спустіть воду з магістральної труби через такі точки.
-
Почергове продування зон поливу починати краще з найвіддаленішої зони. При тиску на манометрі компресора 6-8 бар відкрити зону поливу та зачекати поки вийде вся вода, старатись не опускати тиск повітря нижче 2 бар. Інколи доводиться процедуру повторяти декілька разів. Ознакою що води в зоні немає, буде відсутність суцільних струменів води на виході з форсунок та шипіння повітря або водяного пару який утворюється при змішувані дрібних крапель води зі стисненим повітрям.
-
Консервація крапельних зон відбувається при тиску до 4 бар (крапельна трубка та фітинги розраховані на такий максимальний тиск), процедура відповідає продувці форсунок. Для прискорення процесу можна демонтувати заглушки або відкрити краники на кінцях ліній.
-
Системи поливу які використовують додаткове насосне обладнання, резервуари для води або беруть воду з водойми потребують додаткових робіт, а саме: демонтаж та чистка підводного фільтру, зливання води з ємності (допускається незначний залишок), продування лінії добору ємності, демонтаж насосного обладнання та зливання води з нього. Підводний фільтр та насосне обладнання краще розмістити в приміщені де температура не опускається нижче 0°С.
-
Під час часткового демонтажу обладнання залишаються незакриті канали трубопроводів, рекомендуємо закрити кінці заглушками або замотати скотчем для запобігання потраплянню в систему слизнів, мишей, жаб та інших біологічних видів.
Консервація системи поливу — це складний і відповідальний процес, який потребує професійного підходу, розуміння процесу та певного інструменту, виконують цю роботу для запобігання пошкоджень дороговартісного поливного обладнання від наслідків морозу. Якщо у вас немає часу чи досвіду, довірте цю роботу нашій компанії. Ми пропонуємо послуги з консервації систем автополиву в межах Києва та Київської області. Наші фахівці виконують усі етапи робіт: від зливу води та продувки магістралей до демонтажу насосного обладнання й підготовки його до зберігання. Ми гарантуємо надійний захист вашої системи від замерзання та готовність до нового сезону. Замовляйте послугу просто зараз, і ми подбаємо про вашу ділянку!
4. Несправності поливної системи їх причини та способи усунення:
Несправність |
Причина |
Спосіб усунення |
Контролер поливу не працює або на дисплеї відображається "NO AC" |
З блока живлення / трансформатора не поступає 24 В |
За допомогою мультиметра переконайтесь що живлення 220 В подається на трансформатор, а живлення 24 В АС є на виході з трансформатора, якщо немає 220 В використайте альтернативну розетку, а в разі відсутності 24 В - замініть трансформатор |
Цикл поливу збивається, часто повторяється або не відповідає потребам |
Не правильні налаштування контролера |
Перевірте налаштування контролера використовуючи інструкцію. Найчастіша помилка – в налаштуваннях параметру стартів поливу (Start Times), вказано декілька стартів поливу для однієї програми. Наприклад: щоб запустити всі зони, які відносяться до програми «А» один раз, достатньо вказати 1 запуск (Номера 1,2,3,4 в даному налаштуванні – це кількість стартів вибраної програми «А,B,C») |
Постійно збивається час та дата |
Сіла батарейка |
Замініть батарейку відповідного формату. Для контролерів з Wi-Fi надайте йому доступ до мережі інтернет для синхронізації з реальним часом |
Погано поливається газон, з’явились сухі плями |
Знижений тиск в системі |
Перевірте та при необхідності прочистіть фільтр: магістральний, підводний та фільтри на форсунках. Переконайтесь в справності насосного обладнання |
Не підіймаються форсунки |
Не достатній стартовий тиск в системі поливу |
Перевірте та при необхідності прочистіть фільтр: магістральний, підводний якщо є. Перевірте гідроакумулятор на наявність тиску, переконайтесь у відсутності поривів. На контролері поливу встановіть паузу між увімкненням зон (1 хв. буде достатньо) |
Насос часто включається щоб підкачати тиск в систему |
Проблема з гідроакумулятором, порив трубопроводу або протікання різьбових з’єднань |
Перевірте гідроакумулятор на наявність тиску. У випадку виявлення протікань на різьбових з’єднаннях необхідно їх перепакувати. При виявлені пошкоджених трубопроводів використовуйте з’єднувальні муфти для заміни пошкодженої ділянки. |
Не відкривається один із електромагнітних клапанів |
Відсутній тиск, пошкоджена кабельна лінія, або вийшов з ладу соленоїд |
Перевірте чи присутній тиск від 1,5 бар в трубах. Користуючись мультиметром переконайтесь у відсутності пошкоджень кабельної лінії, замініть соленоїд. |
Після завершення циклу поливу з форсунок витікає вода |
Не до кінця закритий клапан, під мембрану клапана потрапило сміття |
Користуючись елементарним інструментом розберіть електромагнітний клапан (демонтаж клапана не обов’язковий), дістаньте мембрану та промийте її, якщо помітите значне відпрацювання чи пошкодження замініть її |
Наведена таблиця містить лише основні несправності, які найчастіше трапляються у системах автоматичного поливу. Вона допоможе вам швидко діагностувати проблему та визначити можливі способи її усунення. Однак це далеко не всі поломки, які можуть виникати. Особливості кожної системи, умови її експлуатації та інші фактори можуть спричиняти специфічні збої.
Якщо ви не знайшли в таблиці ознак несправності своєї системи, звертайтеся до нас за консультацією або замовляйте послугу виїзду сервісного спеціаліста. Ми працюємо в Києві та Київській області, пропонуючи професійну діагностику та ремонт систем автоматичного поливу будь-якої складності. Телефонуйте нам, і ми допоможемо вирішити вашу проблему швидко та якісно!
Також рекомендуємо почитати: